Pacjent otrzymujący od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, zlecenie na wykonanie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (poz) określonego zabiegu/procedury medycznej, w zależności od przedmiotu zlecenia, może zgłosić się do gabinetu pielęgniarki poz lub gabinetu zabiegowego lekarza poz lub może mieć wykonane świadczenie poprzez wizytę domową, przez lekarza lub pielęgniarkę, do których jest zadeklarowany.*
W sytuacji gdy w ocenie lekarza wydającego zlecenie, jego wykonywanie wymaga warunków nadzoru lekarskiego lub bezpośredniego zaangażowania lekarza w realizację świadczenia (np. poprzez udział w wykonywaniu lub wymóg każdorazowej kwalifikacji lekarskiej do realizacji świadczenia), powinien on skierować świadczeniobiorcę do gabinetu zabiegowego lekarza poz.
W przypadku gdy wykonanie świadczenia nie wymaga bezpośredniego nadzoru lekarza, powinno być one zrealizowane w gabinecie pielęgniarki poz. Jeśli natomiast względy medyczne uzasadniają wykonanie zabiegu w ramach wizyty domowej, powinien być on zrealizowany w domu pacjenta przez pielęgniarkę poz lub lekarza poz, w zależności od przedmiotu zlecenia i warunków realizacji.
W celu zapewnienia właściwej realizacji zlecanych zabiegów/procedur medycznych, niezbędne jest prawidłowe wypełnianie skierowań, polegające na precyzyjnym określeniu przedmiotu zlecenia, oraz warunków jego wykonania (gabinet pielęgniarki poz, gabinet zabiegowy lub wizyta domowa pielęgniarki lub lekarza poz). W przypadku gdy lekarz specjalista kieruje pacjenta na wykonanie świadczeń do gabinetu zabiegowego, niezbędne jest dołączenie do zlecenia/skierowania na zabiegi, informacji dla lekarza poz.**
W sytuacji, gdy przedmiot zlecenia, z przyczyn merytorycznych lub z powodu konieczności zachowania szczególnych warunków bezpieczeństwa zdrowotnego pacjenta, wykracza poza kompetencje świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej, kontynuację leczenia według wydanej ordynacji powinien zapewnić pacjentowi jej zleceniodawca, w ramach umowy zawartej z Funduszem. Realizacja zleconych świadczeń nie stanowi odrębnie kontraktowanych procedur medycznych.
Barbara Murawska
Z-ca Dyrektora ds. Medycznych
Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego
Narodowego Funduszu Zdrowia
*Pielęgniarka poz, zgodnie z treścią § 15 ust. 3 zarządzenia Nr 72/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 3 listopada 2009 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna (z późn. zm.), sprawuje kompleksową opiekę pielęgniarską nad zadeklarowanymi do niej świadczeniobiorcami, uwzględniając w tym zgodnie z obowiązującym zakresem zadań, realizację na podstawie skierowania wydanego przez lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego, zleceń na zabiegi i procedury medyczne, których wykonanie możliwe jest w trybie ambulatoryjnym.
Natomiast zgodnie z § 15 przywołanego Zarządzenia, świadczenia pielęgniarskie realizowane są poprzez wizyty domowe w przypadkach uzasadnionych wskazaniami medycznymi.
Lekarz poz, mając na uwadze zakres zadań lekarza podstawowej opieki zdrowotnej określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2005 roku w sprawie zakresu zadań lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U.2005.214.1816), integruje, koordynuje lub kontynuuje działania lecznicze podejmowane w odniesieniu do jego świadczeniobiorcy przez innych świadczeniodawców w ramach swoich kompetencji zawodowych.
Jednocześnie, zgodnie z postanowieniami określonymi w § 13, ust. 3 zarządzenia nr 72/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, w gabinecie zabiegowym wykonywane są zabiegi i procedury diagnostyczno – terapeutyczne wynikające z procesu leczenia, pozostające w zakresie zadań i kompetencji lekarza poz związane z bezpośrednio udzielaną poradą lekarską i wymagające udziału lekarza.
Natomiast zgodnie z § 13, ust. 4 Zarządzenia Prezesa NFZ, świadczenia lekarskie realizowane są poprzez wizyty domowe w sytuacji uzasadnionej stanem zdrowia świadczeniobiorcy.
Ponadto, lekarz poz może zapewnić kontynuację leczenia zastosowanego przez lekarza specjalistę, na warunkach współpracy określonych postanowieniami § 9 ust. 21 zarządzenia oraz przepisami § 12 ust. 5-7 „Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej” stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 81, poz.484).
**Załącznik nr 6 do zarządzenia Nr 62/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 2 listopada 2009 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna.