W piątek, 25 maja, w siedzibie Klubu Lekarza w Warszawie, odbyła się debata przedstawicieli najważniejszych organizacji lekarskich w Polsce. Zebrani z nieukrywaną satysfakcją przyjęli informacje o odwołaniu prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza. Jednak nadal najistotniejszym powodem niepokoju lekarzy i świadczeniodawców POZ jest legislacyjny spadek po szefie funduszu.
Ustalone przez niego samowolnie i bezprawnie warunki umów ze świadczeniodawcami nakładają na tych ostatnich drakońskie kary w przypadku popełnianych przez nich błędów, m.in. w wypisywanych receptach. Zebrani uznali, że pozostawienie tych warunków może doprowadzić do niepodpisania kontraktów przez większość lekarzy. W związku z tym przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia, Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków, Federacji Porozumienie Zielonogórskie podjęli decyzje o powołaniu sztabu kryzysowego w osobach:
1. Konstanty Radziwiłł, wiceprezes NRL;
2. Jacek Krajewski, prezes FPZ
3. Agnieszka Rubinowska, SLP;
4. Andrzej Grzybowski, PFPOZ;
5. Krzysztof Bukiel, prezes OZZL;
Pierwszą decyzją sztabu było wezwanie lekarzy i świadczeniodawców do niepodpisywania krzywdzących ich umów z NFZ na wystawianie recept refundowanych. Sztab kryzysowy wystosował także list otwarty do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza (list w załączeniu).
List do Ministra Zdrowia - POL